İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

25 ŞUBAT 2021, PERŞEMBE   

18

MESLEĞİMİZİ İTİBARSIZLAŞTIRAN BU ZİHNİYETİ KINIYORUZ !!!

    Yayına Giriş Tarihi: 11.04.2020 00:00   Güncellenme Zamanı: 11.04.2020 15:21:53  Yayınlayan Birim: MANİSA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 11.04.2020 15:06:46

Bu güzide mesleğin örgütü olan İnşaat Mühendisleri Odamız ve tüm Şubeleri ile dayanışma içerisinde, bu ilanı veren firmayı ve yayınlayan internet sitesini şiddetle kınıyor, mesleğimizin itibarını ülkemizdeki çalışma hayatında var olan akıl ve izan dışı anlayışlara, yozluğa ve hukuksuzluğa teslim etmeyeceğimizi bir kez daha ifade ediyoruz.

 

MESLEĞİMİZİ İTİBARSIZLAŞTIRAN BU ZİHNİYETİ KINIYORUZ !!!

Bu günlerde kariyer.net adı verilen bir iş bulma sitesinde Keleşoğlu Holding adındaki firmanın iş ilanı yayınladı. Bu ilan ile ilgili olarak İnşaat mühendisleri odası İstanbul şubesinin basın açıklamasını destekliyor ve İnşaat Mühendisleri Manisa Şubesi Yönetim Kurulu olarak altına imza atıyoruz.

 Söz konusu iş ilanında;

"Üniversitelerin İnşaat Mühendisliği veya Mimarlık bölümlerinden yeni mezun, tercihen ileri derecede İngilizce bilen, planlama, organizasyon, koordinasyon, iş takibi becerilerine sahip, Microsoft Office programlarına hakim, dış görünümüne özen gösteren, iletişim becerisi gelişmiş, girişken, esnek çalışma saatlerine uyum sağlayabilecek,22-30 yaş aralığında, ehliyet sahibi ve aktif araç kullanabilen (makam şoförlüğü yapabilecek), Bakırköy – Bahçelievler bölgesinde ikamet eden, bay eleman" arandığı duyuruldu.

Evet yanlış okumadınız, makam şoförlüğü yaptırmak amacıyla mühendis veya mimarlar için bir iş ilanı yayınlandı. İş yapma kültüründe her mesleğe her işi yaptırma zihniyetine sahip, cinsiyetçi, cahilin ve yozluğun hakim olduğu bu ve benzeri firmaların varlığı hem ülkemiz hem de geleceğimiz açısından utanç vericidir. Özel istihdam bürosu işlevini gören söz konusu sitenin ticari kaygıları sebebiyle hiçbir mesleki etik ve değer süzgecinden geçirmeden böyle bir ilanı yayınlamasının ise bizi hiç şaşırtmadığını ifade etmek isteriz.

Bir kariyer sitesinde, amacının insanların hayatına değer katmak olduğunu iddia eden bir firmanın vermiş olduğu "Yeni Mezun İnşaat Mühendisi/Mimar Makam Şoförü" ilanı, mühendislik ve mimarlık onurunu hiçe sayan ve bazı sermaye sahiplerinin istihdam tercihlerindeki utanmaz tutumu açıkça ortaya koyan, son derece üzüntü verici bir ilandır.

Ülkeyi yönetenler tarafından uzun yıllar boyunca uygulanan mühendislik ve mimarlık eğitimi politikası; her ile açılan niteliksiz üniversitelerden mezun olacak binlerce mühendis ve mimar yoluyla sermayeye ucuz iş gücü sağlamak olmuştur. Ancak unutulmamalıdır ki; Mühendis veya mimar unvanı ile çalışacak meslektaşlarımızın tek yükümlüğü, bilim ve tekniğin ışığında mesleklerinin yerine getirmektir. Yukarıda bahsi geçen ilanda olduğu gibi, meslektaşlarımıza, mühendis/mimar olarak çalışacakları kurumda makam şoförlüğü yaptırabileceğini düşünen sermaye sahipleri, bu aymazlıktan derhal vazgeçmeli, mühendislik ve mimarlık onuruna gereken saygıyı göstermeyi bir an önce öğrenmelidirler.

İnşaat mühendisliği eğitiminden, kontenjan sayılarına, meslek disiplinimizin çalışma hayatındaki görev ve sorumluluklarının nasıl yerine getirileceğine, meslektaşlarımızın yaşadığı sorunlara dair yaptığımız çalışmalara ve bütün ısrarlarımıza kör ve sağır kalan karar vericilerinde bu ilandaki sorumluluğunu tarihe not olarak düşüyoruz.

İMO İstanbul Şube olarak bu ilanın takipçisi olacağımızı, ilgili firma hakkında tüm idarelere konuya ilişkin tavır alınması talebimizi ileteceğimizi ve firma yetkilileri hakkında Odamızın Disiplin Yönetmeliği hükümleri uyarınca işlem tesis edilmesi doğrultusunda talepte bulunacağımızı ilan ediyoruz.

Her ne kadar sözkonusu ilan Şubemiz hinterlandında yer alsa da bu güzide mesleğin örgütü olan İnşaat Mühendisleri Odamız ve tüm Şubeleri ile dayanışma içerisinde, bu ilanı veren firmayı ve yayınlayan internet sitesini şiddetle kınıyor, mesleğimizin itibarını ülkemizdeki çalışma hayatında var olan akıl ve izan dışı anlayışlara, yozluğa ve hukuksuzluğa teslim etmeyeceğimizi bir kez daha ifade ediyoruz.

 

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

Manisa Şubesi Yönetim Kurulu


Okunma Sayısı: 26

Manisa Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.