İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

24 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ   

14

İZMİR DEPREMİ YERİNDE TESPİT ÇALIŞMALARI AÇIKLAMALARI

    Yayına Giriş Tarihi: 01.11.2020 00:00   Güncellenme Zamanı: 02.11.2020 12:25:05  Yayınlayan Birim: MANİSA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 02.11.2020 12:21:02

İZMİR DEPREMİ YERİNDE TESPİT ÇALIŞMALARI

30 Ekim 2020 Cuma günü, merkez üssü İzmir İli Seferihisar İlçesi olan deprem sonrasında, Manisa İnşaat Mühendisleri Odası yönetim kurulu olarak; Manisa ve ilçelerinde ayrıca depremin yıkıcı olarak yaşandığı İzmir İli Bayraklı mevkiinde bölgede ikamet eden ve depremi yakından yaşayan üyelerimiz ile birlikte tespitlerde bulunulmuştur.

Tespitlerimiz sonucunda; Manisa bölgesinde hafif hasarlı yapılar dışında herhangi bir olumsuzluğa rastlanılmamıştır. Fakat Bayraklı ilçesi Manavkuyu, Mansuroğlu ve Adalet bölgelerinde 4 yapının tamamen yıkıldığı, 8 yapının kısmen yıkıldığı ve halen 6 yapıda kurtarma çalışmalarının devam ettiği gözlemlenmektedir. Bunun dışında birçok yapı ağır hasarlı olduğu için, çevresine önlem alınarak vatandaşların girişine kapatılmıştır. Hasar görmeyen yapılarda ikamet eden vatandaşlar ise korku, panik ve endişe nedeniyle evlerine girmemekte, yeşil alanlara ve parklara kurulan çadırlarda yaşamlarını sürdürmektedir.

Meydana gelen depremde şu ana kadar otuzun üstünde vatandaşımız yaşamını kaybederken, sekiz yüz üzerinde yaralımız bulunmaktadır. Yüz elli den fazla kişinin ise halen göçük altında bulunduğu tahmin edilmektedir.

Yapılan incelemelerde Manavkuyu, Mansuroğlu ve Adalet mahalleleri her ne kadar imar planlarına uygun yapılmış yapılardan oluşan bir bölge olsa da yıkılan yapıların ruhsatlı ve oturma raporuna sahip olduğu belirtilse de binaların 2000li yıllardan önce yapılmış olması, o dönemlerde herhangi bir zemin çalışması yapılmaması ve yapısal sorunlar nedeniyle yıkıldığı aşikardır. Aynı bölgede birçok yapı hasar görmezken, bazı yapılar yıkılmıştır. Bu da bize gösteriyor ki sorun sadece fay hattı veya kötü zemin değil, projelendirme, denetimsizlik, uygulama problemlerinin de bu yapılarda olduğudur. Devamlı söylediğimiz gibi deprem değil bina öldürür gerçeği bir kez daha İzmir depreminde yaşanmıştır.

Gözlemlerimiz sonucunda kurtarma çalışmaları devam ederken bir yandan da bir an önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde, Afad, ilgili belediyeler ve İnşaat Mühendisleri Odasına kayıtlı uzman mühendisler tarafından hasar tespit çalışmalarına başlanması gerekliliğidir.

Son olarak deprem tehlikesi bundan sonra da hayatımızda olmaya devam edecektir. Bu yüzden bir an önce şehirlerin bina envanter stokları çıkarılmalı, deprem master planları hazırlanmalıdır. Yoksa bir sonraki depremde gene aynı şeyleri konuşuyor olacağız.

 

 TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Manisa Şubesi

 

 


Okunma Sayısı: 26

Manisa Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.