İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

24 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ   

7

İZMİR DEPREMİ TMMOB İLK GÖZLEM RAPORU KAMUOYU İLE PAYLAŞILDI

    Yayına Giriş Tarihi: 03.11.2020 00:00   Güncellenme Zamanı: 03.11.2020 20:11:01  Yayınlayan Birim: MANİSA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 03.11.2020 20:09:15

İzmir`de 30 Ekim 2020 tarihinde meydana gelen deprem sonrası TMMOB İzmir Depremi İlk Gözlem Raporu kamuoyu ile paylaşıldı. Ön Rapor, 2 Kasım 2020 tarihinde TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz ve İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Taner Yüzgeç, Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Özer Akkuş, Yönetim Kurulu Üyesi Levent Darı ile beraberindeki heyetin katılımıyla İzmir`de kamuoyu ile paylaşıldı.

İzmir Depremi TMMOB İlk Gözlem Raporu Kamuoyu İle Paylaşıldı

İzmir`de 30 Ekim 2020 tarihinde meydana gelen deprem sonrası TMMOB İzmir Depremi İlk Gözlem Raporu kamuoyu ile paylaşıldı. Ön Rapor, 2 Kasım 2020 tarihinde TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz ve İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Taner Yüzgeç, Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Özer Akkuş, Yönetim Kurulu Üyesi Levent Darı ile beraberindeki heyetin katılımıyla İzmir`de kamuoyu ile paylaşıldı.

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz ve Oda yönetim kurulu başkan ve üyelerinin katılımı ile oluşturulan heyet 1 Kasım 2020 tarihinde İzmir`e giderek inceleme ve ziyaretlere başladı. Heyet çalışmalarına 2 Kasım 2020 tarihinde düzenlenen ve ön raporun paylaşılacağı basın toplantısı ile başladı.

Ön raporun paylaşılacağı basın toplantısı TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz`ın konuşması ile başladı. Ardından TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu adına İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şube Yönetim Kurulu Başkanı Eylem Ulutaş raporun sunumunu gerçekleştirdi. Rapor sunumu yıkım yaşanan ve hasar oluşan yapılardan çekilen fotoğrafların paylaşılması ile son buldu.

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, İzmir halkına başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerini ilettikten sonra Birlik değerlendirmelerini aktardı.

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz ise şöyle konuştu:

"Depreme hazırlıklı olmamız gerekirken, her deprem sonrasında büyük acılarla büyük maddi kayıplarla karşı karşıya geliyoruz. Deneyimlerimizden, yaşadıklarımızdan, hepimizin içerisinde bulunduğu yapıların depreme güvenlikli olup olmadığını bilmiyoruz çünkü depreme karşı hazırlıklı olmak sağlıklı güvenlikli yapılarda yaşamak ve bireysel olanaklarımızla alacağımız önlemlerle sınırlı değildir. Depremin yol açtığı hasarı zararı en aza indirgemenin yolu bilimsel teknik gerekliliklerin tüm kriterlerini harfiyen yerine getirmekle mümkündür. Deprem bir doğa olayı. Bir doğa olayını engelleyemeyiz ama gerekli önlemleri alırsak vereceği zararı vereceği hasarları yaratacağı rant kayıplarını en aza indirgeyebiliriz. Deprem ve benzeri afetlerin açacağı zararları en aza indirgemenin bir tek yolu vardır. Yer seçiminden başlayarak, içinde yaşadığımız binaların hasarların inşa ve denetim süreçlerinde kamusal denetimin mutlaka sağlanılması deprem öncesi deprem esnası ve sonrası yapılacakların planlanması ve bu planların gereklerinin harfiyen yerine getirilmesidir. Sağlıklı güvenlikli yapılarda yaşam hakkı en temel insan haklarından birisidir. Bu nedenle deprem ve benzeri afetlerin yol açacağı zararları hasarları en aza indirmek devletin asli görevlerinden birisidir. Deprem ve benzer afetleri en aza indirmek için biraz önce saydığım halkanın bir bütün olarak gerekliliklerin yerine getirilmesi gerekir. Deprem öncesi deprem esnası ve sonrası yapılacaklardan herhangi birisinde bir aksaklık olması bu tür acı sonuçların yaşanmasının temel nedenidir. Deprem ve benzeri afetlere hazırlık, bir devlet politikasının kararlı bir şekilde uygulanacak devlet politikasını zorunlu kılmaktadır."

TMMOB İzmir Depremi İlk Gözlem Raporuna BURADAN ulaşabilirsiniz. 

Basın toplantısına; TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, TMMOB Yönetim Kurulu II. Başkanı Selçuk Uluata,  İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Taner Yüzgeç, İnşaat Mühendisleri Odası yönetim kurulu sekreter üyesi Özer Akkuş, İnşaat Mühendisleri Odası yönetim kurulu üyesi Levent Darı, Makina Mühendisleri Odası yönetim kurulu başkanı Yunus Yener, Jeoloji Mühendisleri Odası yönetim kurulu başkanı Hüseyin Alan, İçmimarlar Odası yönetim kurulu başkanı Emrah Kaymak, Bilgisayar Mühendisleri Odası yönetim kurulu başkanı Ali Rıza Atasoy, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası yönetim kurulu başkanı Ali İpek, Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu başkanı Bülent Pala, Şehir Plancıları Odası yönetim kurulu II. Başkanı Dilek Karabulut, Mimarlar Odası yönetim kurulu üyesi Sinan Tütüncü, Gemi Makinaları İşletme Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Feramuz Aşkın, TMMOB İzmir İKK sekreteri Aykut Akdemir, İzmir İKK bileşenleri, Odaların şube başkanları ve üyeler katıldı.

Değerlendirme Raporuna ulaşmak için tıklayınız.


Okunma Sayısı: 33

Manisa Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.